12 powodów, aby zostać rolnikiem

Trzeba być szczęśliwym i spełnionym, żeby tak pięknie mówić o swojej pracy. Ilu z nas to potrafi?

Chciałam opublikować te słowa, bo trafnie ujmują, co w byciu rolnikiem jest ważne. Zostały spisane na początku ubiegłego stulecia, ale czy straciły na aktualności? Oceńcie sami.

 

 1. Wierzę, że największym bogactwem człowieka jest jego godność i nic nie obdarzy go nią hojniej, niż bycie rolnikiem.
 2. Wierzę, że ciężka praca i szczery wysiłek budują charakter człowieka.
 3. Wierzę, że rolnictwo, mimo trudności i rozczarowań, jest najbardziej uczciwym i szlachetnym sposobem, w jaki człowiek może spędzić życie.
 4. Wierzę, że moja ciężka praca, dawanie światu więcej, niż od niego otrzymuję, to zaszczyt, który nie jest dany każdemu.
 5. Wierzę, że rolnictwo pielęgnuje bliskie więzy rodzinne. To zaś czyni życie bogatsze w sposób, którego nie dadzą ci żadne pieniądze.
 6. Wierzę, że moje dzieci otrzymują wartości, które będą w nich trwały przez całe życie. Że nie nauczą się tego w żaden inny sposób.
 7. Wierzę, że rolnictwo daje najlepszą szkołę życia. Żaden inny zawód nie uczy tak wiele o narodzinach, dorastaniu i dojrzałości, na tak wiele różnych sposobów.
 8. Wierzę, że wiele z najwspanialszych rzeczy na świecie, znajduje się w rolnictwie: cud wschodzącego słońca, zachwyt nad wielką przestrzenią oraz wspaniały widok zieleniącej się ziemi, twojej ziemi.
 9. Wierzę, że prawdziwe szczęście pochodzi z przyglądania się własnemu, dojrzewającemu w polu zboża. Z widoku dzieci rosnących w słońcu. Gdy twoja cała rodzina czuje dumę i radość, ze wspólnie przeżywanego życia.
 10. Wierzę, że moje życie będzie ostatecznie mierzone tym, co zrobiłem dla drugiego człowieka. Nie czuję żadnego lęku, przed tym osądem.
 11. Wierzę, że kiedy człowiek się zestarzeje i podsumowuje swoje życie, powinien móc stanąć przed lustrem i czuć dumę z życia, jakie prowadził.
 12. Wierzę w rolnictwo, ponieważ ono czyni te wszystkie rzeczy, możliwymi.