Czym różni się miasto od wsi? cz. 2

Głos miał rolnik, teraz czas na miastową. Jak widzę różnice między miastem i wsią? Myślę, że nieco inaczej niż mój przedmówca…

Pytanie #1: Czym różni się życie w betonowej dżungli od tego wsród natury?

Magda: Wszystkim, prawie. Pytanie z resztą sugeruje, że miasto to tylko beton, a wieś to sama przyroda. I jest w tym wiele prawdy. Na wsi nie ma korków, osiedli z wielkiej płyty, tyle hałasu, tłoku, tak bliskiego kontaktu z przyrodą. Wieś daje więcej spokoju, co nie oznacza, że praca jest łatwiejsza. I to zarówno dla osób które prowadzą gospodarstwo jak i dla tych, które muszą dojechać do miasta do pracy. Myślę, że na wsi łatwiej jest utworzyć wspólnotę. Ludzie są bardziej otwarci. Tu jednak również pojawiają się głosy sprzeciwu, że tak pięknie już nie jest.

W mieście jest większy dostęp do sklepów i nie myślę tylko o wspomnianej przez Sławka Biedronce, ale też sklepów specjalistycznych. Do kin, do gabinetów lekarskich, do specjalistów wszelkiego rodzaju, ośrodków kulturalnych, imprez. Dowiedziałam się o czymś godzinę przed rozpoczęciem? Wsiadam w tramwaj i jestem. Powalają za to ceny mieszkań (mówię o Wrocławiu, choć wcale nie jest tu najdrożęj).

Myślę, że liczy się to, co jest dla kogoś najważniejsze w codziennym życiu. Życie zarówno na wsi jak i w mieście ma plusy i minusy. To porównywanie o którym możemy mówić ogólnie, bo są to całkowicie inne środowiska. Każdy ma swoje priorytety, które dyktuje mu też praca, rodzina, najbliżsi. Wedlug nich wybiera i ocenia przez pryzmat własnych potrzeb i możliwości.

ART

Takie rzeczy tylko na wsi 😀

Pytanie #2: W jaki sposób odmierza się upływ czasu w mieście?

Magda: Łatwa sprawa. Budzik – początek pracy – praca – koniec pracy. Zakupy. Kolacja. Książka, film, blog, rysowanie. Sen. W tygodniu poniedziałek jest świetny (nowy start! ) i piątek (jutro sobota,  można nadrobić zaległości z tygodnia).  Praca jest taka sama latem jak i w zimie (latem po prostu chce się czasem mniej, bo słońce za oknem kusi, żeby wyskoczyć za miasto). Jeśli chodzi o pory roku, po prostu: zakładam puchowiec lub ściągam puchowiec 😉

Pytanie #3:  Jakie są wady i zalety życia w mieście a jakie na wsi

Miasto 

  • PLUSY: blisko do mojego biura!, wydarzenia kulturalne na wyciągnięcie ręki, dobra komunikacja z resztą świata  (mam 10 mn drogi autem do lotniska i 15 na dworzec PKP)
  • MINUSY: korki !!! smog, mniej zieleni – więcej betonu, wysokie ceny mieszkań

Wieś

  • PLUSY: spokój, przyroda, większa swoboda i wolność, blisko do traktorów!
  • MINUSY: jeśli plusem miasta jest możliwość szybkiego dotarcia na koncert czy konferencję, to na wsi trzeba sobie to zaplanować wcześniej 😉

Pytanie #4:  Czy kiedykolwiek przeprowadziłabyś na wieś?

Magda: Nigdy nie mówię nigdy. Uwielbiam przebywać na wsi w całej rozciągłości. Tam czuję, że żyję. Część mnie ciągnie zaś do miasta, gdzie mam swoje ulubione miejsca, swój plan pracy i dnia, który po prostu wymaga ode mnie bycia we Wrocławiu. Tu żyje się w rytmie, który lubię.

Na wsi fenomenalnie ładuję baterie, potrzebne potem do życia w miejskiej dżungli.