Ile zawodów wykonuje rolnik?

Kim Ty jesteś codziennie? Niech pomyślę. W drodze do pracy – rajdowiec, w pracy – piarowiec, redaktor bloga, po pracy – manager zakupów, wieczorem – (czasem) kucharka. A jak jest z rolnikami?

Wielu czytelników mojego Tractormanii  mówi “jestem rolnikiem” lub “chcę nim być”. Ale co to dokładnie oznacza? Kiedyś sama myślałam – od czego zaczyna się bycie rolnikiem. Okazuje się, że obszarów na których trzeba się znać jest mówiąc delikatnie, sporo. Zapraszam do subiektywnej analizy.

#1 Operator maszyny

To chyba oczywiste. Który rolnik nie jeździ ciągnikiem…? Nie znam takiego 🙂 A przecież wielu z rolników bez problemu poprowadzi również wiele innych maszyn – mniejszych i większych. I to dłuuugo przed ukończeniem 18 roku życia (oczywiście, nie pochwalam 😉 ). A tu chciałabym wtrącić – nie wszystkie mają wspomaganie.Jeśli wiecie o co chodzi w prowadzeniu ciągnika bez takiego wsparcia…

#2  Mechanik

Ok, potrafią je prowadzić. A co, kiedy maszyna nawali? Kiedy rozmawiam ze Sławkiem z którym, jak wiecie, przeprowadzam wywiady tu, mam wrażenie, że gdyby nie rolnikiem, mógłby zostać mechanikiem. Obserwuję grupy na których rolnicy wymieniają się wiedzą. Ja na mechanice znam się jeszcze średnio (mówiąc oględnie), ale oni – a przez co w moim rozumieniu większość rolników – wiedzą co pod maską nie jednego ciągnika siedzi. I zazwyczaj potrafią stan “zepsute” sprawnie zmienić na “naprawione”.

#3 Meteorolog

Wiedzieć jak konkretna pogoda, jak słońce, jak deszcz, jak wilgoć, a jak przymrozek działa na plony – to jest coś. Przewidywanie i reagowanie na konkretne warunki atmosferyczne to niezbędna codzienność w rolnictwie.

#4 Chemik

Struktura gleby, jej specyfika. Jakie nawozy jak będą na nią działać. A jakie nasiona? Jak dobrać ŚOR-y. Ile jest azotu, a ile być powinno? To są pytanie na które ja odpowiem za… jakiś czas 😉 Dla rolników to pestka.

#5 Operator komputera

O systemach do zarządzania gospodarstwem pisałam nie raz ( i będę jeszcze pisać). Coraz więcej rolników korzysta z nich na co dzień. Komórka, tablet, a już na pewno komputer pomaga w ogarnięciu zarówno pola jak i zwierząt. Producenci systemów starają się, aby były maksymalnie przystępne, ale żeby posługiwać szybko, trzeba mieć jednak wprawę.

#6 Planista  finansowy

Ten punkt chyba najlepiej opisuje artykuł, który znajdziecie tu. Budżet planuje się z wyprzedzeniem – ile trzeba kupić, ile wydać. A co kiedy warunki się zmienią i zysk (oby) zwiększy się lub (na przykład w wyniku suszy) diametralnie spadnie? Trzeba utrzymać się na powierzchni, trzeba wiedzieć jakie podjąć inwestycje, by maksymalizować zysk i minimalizować zagrożenia. I tak co sezon.

#7 Opiekun zwierząt

To akurat u niektórych rolników, jeśli chodzi o stan wiedzy, zakrawa o magistra z weterynarii. 😉 Trzeba wiedzieć, kiedy zastosować szczepionki, jak karmić młode, jak starsze, jak krowy mleczne jak cielaki, jak prosiaki. Jak odbierać poród i jak leczyć mniejsze lub większe choroby. Niestety, kiedy mój kot kicha, ja biegnę do weterynarza.

#8 Agronom

Wybaczcie mi to co teraz zrobię, ale to chyba najbardziej odpowiadająca definicja – z Wikipedii 😉

agronomrolnik, specjalista w dziedzinie agronomii , teoretycznej i praktycznej nauki o gospodarstwie rolnym

Pasuje do Was, czyż nie, drodzy Rolnicy?

 

#9 CZŁONEK RODZINY

Last, but not  least, jak mówi angielskie przysłowie. Nie zapominajmy, że kobiety rolniczki i mężczyźni rolnicy mają życie prywatne. Które potrafi być tak piękna jak trudne. Wymagające czasu oraz poświęcenia. Bycie dziewczyną, żoną, mężczyzną, bratem, ojcem czy matką to chyba najważniejsze zobowiązanie. I kolejna profesja… 🙂