Jak maszyny rolnicze pomagają w trakcie epidemii

Okazuje się, że mają dodatkowe – bardzo potrzebne teraz funkcje. 

Oto, jak wygląda pozywtyna mobilizacja rolników, którzy posiadają specjalistyczne maszyny.

 

Sadownicy z Grójca łączą siły

 

Przykład, w jaki sposób wykorzystać maszyny dali rolnicy z Hiszpanii i Włoch. Hiszpanie działając w Stowarzyszeniu Młodych Rolników wyjechali na ulice miast i wsi w całym kraju i własnymi opryskiwaczami dezynfekują przestrzeń publiczną, jak ulice, place, parki. Chętnych do pomocy wciąż przybywa, a biuro Stowarzyszenia sporządza listy ochotników i przekazuje lokalnym władzom.

W równie odpowiedzialny sposób zareagowali włoscy rolnicy, którzy dezynfekują ulice miast i miasteczek, a w ostatnich dniach, w ślad za nimi poszli sadownicy z Grójca. Jak informuje Burmistrz Miasta i Gminy Grójec, lokalni rolnicy działając w porozumieniu z urzędem, w nocy, kiedy ruch był minimalny, przeprowadzili akcję dezynfekcji ulic i chodników, wykorzystując do tego celu podchloryn sodu, który jest jedną z substancji zalecanych przez Główny Inspektorat Sanitarny.

 Jesteśmy dumni, że rolnicy czują odpowiedzialność społeczną i z tak dużym zaangażowaniem pomagają, jak np. sadownicy w Grójcu. To pokazuje, że w kryzysowych momentach potrafimy się zjednoczyć bez względu na branże czy  wykonywaną pracę.

Bartosz Białas, kierownik marketingu John Deere

 

Ciągniki kompaktowe dają radę

 

W przestrzeni wymagającej dezynfekcji sprawdzają się ciągniki kompaktowe John Deere serii 1, 2, 3 i 4 doposażone w zawieszane lub ciągnięte opryskiwacze, które tym razem spełniają inną rolę niż zwykle. Niewielkie rozmiary, zwrotność, ale też możliwość adaptacji to kluczowe cechy tych maszyn w działaniach wspierających dezynfekcję w przestrzeni miejskiej czy parkach.

Właściwie skrojoną opcją będzie opryskiwacz ciągnięty, jak np. Kuhn Vision T50 czy Vision T75, który wyposażono w belki o regulowanej długości (oprysk na szerokości do 2 metrów), elektryczne i wydajne pompy ze stałym przepływem przez co dezynfekcja przebiega sprawnie. Dodatkowa lanca opryskowa na wężu okaże się ważną opcją. Sprzęt jest łatwy w obsłudze, czyszczeniu, konserwacji.

Ciągniki kompaktowe dzięki opcji doposażenia przez przedni i tylny TUZ, np. w  agregat koszący, zamiatarkę czy pług staną się wszechstronną maszyną wykorzystywaną przez samorządy cały rok. Kosiarki samojezdne po demontażu kosza można doposażyć opryskiwaczami o odpowiednich rozmiarach.

 

Łatwiej dotrzeć do trudnych miejsc

 

W wielu miejscach niedostępnych dla ciągników kompaktowych świetnie sprawdzą się mniejsze pojazdy użytkowe, jak np. Gator.

Pojazd można łatwo doposażyć mniejszym opryskiwaczem dzięki dużej przestrzeni ładunkowej o ładowności do 4540 kg (uciąg wynosi 900 kg, a całkowita ładowność 680 kg). Dodatkowo może on poruszać się z prędkością aż do 50 km/h po drogach publicznych, co w praktyce oznacza również sprawniejszą pracę. Ponadto niewielkie gabaryty maszyny sprawiają, że może dotrzeć nawet do najmniej dostępnych zakamarków, np. na drogach osiedlowych. Po dotarciu na miejsce druga osoba, dla której jest miejsce w pojeździe może za pomocą opryskiwaczy plecakowych o pojemności do 16 litrów, dezynfekować mniejsze powierzchnie, np. części wspólne osiedli, klatki schodowe, poręcze itd.

Gator doposażony w opryskiwacz, np. Kuhn Elis staje się najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem pozwalającym dezynfekować przestrzenie. Zbiornik o pojemności aż do 400 litrów, belka o szerokości 4 metrów, wygodne sterowanie belką z kabiny, a przy tym kompaktowe rozmiary wydłużają pracę i czynią ją bardziej efektywną. Warto wspomnieć też o sterowaniu jazdy Gatora poprzez system AutoTrac, dzięki odbiornikowi StarFire 6000 oraz wielozadaniowemu terminalowi GreenStar. Czyni w połączeniu z opryskiwaczem KUHN ELIS pojazd autonomiczny z możliwością regulacji dawki w zależności od prędkości jazdy.

Mateusz Archałowicz, Przedstawiciel handlowy maszyn komunalnych

 

Nowy Gator XUV 865R jest napędzany trzycylindrowym silnikiem wysokoprężnym OHV o pojemności 854 cm3, wytwarzającym 23 KM przy 3600 obr./min, przy maksymalnej prędkości aż do 50 km/h.