Jak Zetor bił rekord Guinessa

W tym roku Zetor obchodzi 70-lecie istnienia firmy. Naprawdę stara się, aby te szczególne dwanaście miesięcy były wyjątkowe. Rozmachu mu nie brakuje.

Co tym razem przygotował czeski producent? Traktor Zetor Crystal wytworzył na polu figurę o powierzchni 20,7 hektara w postaci litewskiego godła państwowego. W ten sposób spróbował chce wpisać się do Księgi rekordów Guinessa. Miało to również inny, bardziej praktyczny cel.

Ten event miał za zadanie pokazać jak wszechstronne zastosowanie mają ciągniki Zetor i że można je równie dobrze wykorzystywać do ciężkiej pracy oraz do pokonywania światowych rekordów. Crystalowi udało się na polu koło miasta Panevėžys wytworzyć gigantyczny symbol narodowy Litwy przy okazji Dnia Państwa (wtedy Litwini przypominają sobie koronację króla Mindaugasa w 1253 roku).

 

Wierzymy, że dzieło ma szansę na wpis do Księgi rekordów Guinessa. W tej chwili dokonuje jego oceny jury ekspertów. Jeżeli zostanie potwierdzony rekord świata, Litwa pokona dotychczasowego rekordzistę kilkakrotnie. Obecnym rekordzistą jest figura w Turcji o powierzchni 1,2 hektara

Renaldas Pelanis, dyrektor spółki SPECAGRA

Tworzenie figury o powierzchni 11 boisk piłkarskich z zamiarem wpisania do Księgi Rekordów Guinessa trwało 2 godziny 15 minut. Litewskie godło państwowe, pierwotnie herb bohatera narodowego i męża stanu Mindaugasa, przy dobrej widoczności można obserwować nawet z kosmosu.

20160725_Litva 5

Traktor był przez cały czas tworzenia figury sterowany przez układ automatycznego sterowania a kierowca w nim tylko pilnował bezpieczeństwa. Polny ornament był tworzony z pomocą spryskiwacza Unia Europea napełnionego białą farbą. Na całe malowidło użyto ekologicznego barwnika, który jest powszechnie stosowany na przykład do malowania linii na stadionach piłkarskich. Farba pokryła powierzchnię 6,02 hektara. Imprezę zorganizowała firma SPECAGRA, która jest wyłącznym dostawcą traktorów ZETOR na Litwę.

 Podsumowując

Spółka ZETOR TRACTORS a.s. jest producentem ciągników ZETOR. Właścicielem spółki jest od 2002 roku słowacka firma HTC holding a.s. Zdolność produkcyjna skupia się w Brno-Líšeň a obecnie firma zatrudnia ponad 700 osób. Za granicą ZETOR reprezentuje pięć spółek zależnych (filie) w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Polsce i Ameryce Północnej. Z całkowitej produkcji 85 % stanowi eksport. Poza RC i SK do tradycyjnych rynków należy Polska, Litwa, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, USA, Bułgaria i inne.

 

A jak dokładnie wygląda Zetor Crystal (i nie tylko), możecie sprawdzić w tym filmie.

 

Zdjęcie głowne pochodzi ze strony: facebook.com/ZetorPolska/