Nowa aplikacja: jeden traktor, tysiące użytkowników

Rolnictwo rozwija się ekspresowo. Kolejne kraje wprowadzają nowe technologie, by ułatwić życie rolnikom. Tym razem zabłysnęły, uwaga, Indie! Wprowadziły aplikację, która może zrewolucjonizować prace w tamtejszych gospodarstwach.

Trringo to (na razie) jedynya w swoim rodzaju taka aplikacja. Służy do sprawnego wynajmu ciągników i maszyn rolniczych. Jak mówią jej założyciele: celem jest podniesienie poziomu mechanizacji w indyjskim rolnictwie. Niezawodność i profesjonalizm Trringo oparte jest na dużym doświadczeniu i zrozumieniu wiejskich obszarach Indii, które są znane i wnikliwie obserwowane od dziesięcioleci.

Dla kogo?

Jak dobrze wiemy, nie każdy rolnik może sobie pozwolić na własną maszynę. Większość z 136 milionów rolników w Indiach posiada naprawdę małe działki, a zakup ciągnika to dla nich kolosalna inwestycja.  Jego koszt waha się 250 tysięcy do 1 mln rupii (od około 15 tys. złotychdo 60 tys. złotych ). Ci, którzy mają zatem bardziej poletka, a nie wielkie pola, zmuszeni są wynajmować ciągnik od tych, którzy go posiadają. To wymaga dużego zaufania, pójścia na niepewny kompromis w sprawie zasad i cen wynajmu. Często kończy się rozczarowaniem którejś ze stron. I tu pojawia się zastosowanie Trringo.

Jak to działa?

Teraz, gdy tylko rolnik potrzebuje ciągnika lub dowolnego innego sprzetu rolniczego, że możne zadzwonić do Trringo lub użyć aplikacji mobilnej by wskazać lokalizację i konkretną potrzebę mu maszynę. Przyjeżdza do niego – jak mówi producent – dobrze utrzymany ciągnik wraz z profesjonalnym kierowcą. Maszyna może ona należeć do Trringo lub prywatnego właściciela (działa to na zasadzie usługi abonamentowych) czyli trochę jak Uber. Nie tylko bezstresowo, sprawnie i łatwo otrzymują niezbedny sprzęt. Podnoszą w tym samym momencie znacznie efektywność swojej pracy.

Co stoi na przeszkodzie?

W Indiach odesetek gospodarstw, które ma dostęp do internetu rośnie bardzo szybko. Niestety, nadal zaledwie 9% wszystkich gospodarstw ma dostęp do sieci. Dlatego własnie firma stworzuła centra telefonicznych dla rolników w kilku regionach Indii, a za kilka miesięcy regionów z telefonicznym dostępem do Trringo będzie juz kilkanaście.

Koszt wynajęcia maszyny za pomocą aplikacji wynosi (w zależności od jej typu, w przeliczeniu) od 25 do około 40 zł za godzinę.