Sprzedaż ciągników – podsumowanie pierwszego półrocza 2015

Pół roku za nami. Po stabilnych, ale dość słabych pięciu miesiącach, przyszedł czas na fenomenalny czerwiec. Jak ostatnie wyniki sprzedaży wpłynęły na podsumowanie?

Na całościowe podsumowanie półrocza duży wpływ ma z pewnością bardzo dobry czerwiec. W ostatnim miesiącu sprzedaż przebiła wszelkie oczekiwania. Jak podaje agencja Martin&Jacob, na pola wyjechało 2002 nowe ciągniki rolnicze. To wynik o 40 proc. lepszy niż w maju i aż o 51 lepszy lepszy niż przed rokiem. Nawet w pamiętnym 2012 (1885 rejestracji), kiedy słupki sprzedaży biły rekordy,  nie było tak dobrego wyniku. Popatrzmy jak zatem wyglądało całe półrocze.

(Prawie) jest dobrze

Od stycznia zanotowano 7481 sztuk sprzedanych nowych ciągników rolniczych. To wynik niewiele gorszy od roku 2014 (wtedy był o 2 proc. lepszy). Można uznać, że sytuację  uratował wspomniany wcześniej czerwiec. Co stoi za tak dobrym wynikiem? Po części sezonowość. Najprawdopodobniej również zaległe wypłaty z PROW-u. Na zakupy ruszyli ci rolnicy, którzy chcieli wykorzystać środki do końca ubiegłego miesiąca. Pozostali, którzy woleli wykorzystać wydłużenie terminu składania wniosków, odwiedzą dilerów po żniwach, we wrześniu.

Król w niebieskiej koronie

Najlepsze pierwsze półrocze 2015 roku należy do marki New Holland. W tym czasie zarejestrowano 1271 ciągników rolniczych. To jednak spadek o prawie 12 proc. względem tego samego okresu w roku ubiegłym. Na drugą pozycję, depcząc po piętach zwycięzcy rankingu, doszedł John Deere z 1257 rejestracjami. Amerykański producent odnotował bardzo wysoki, 43 proc. wzrost w porównaniu do roku 2014. Podium w tym półroczu zamyka Zetor. Odnotowując sprzedaż 961 sztuk, może cieszyć się wzrostem o 3 proc. Czwarte miejsce należy do Deutz-Fahra (685 rejestracji), piąte do Kuboty (642 rejestracje).

Nowy najpopularniejszy model

Sporym zaskoczeniem jest zwycięzca wśród najpopularniejszych modeli w czerwcu. Majora, który zdążył zagrzać miejsce na podium zastąpił John Deere 5085M, którego kupiły 43 osoby. 12 miesięcy temu, kiedy model debiutował, sprzedała się jedna sztuka. Major 80 musiał zadowolić się miejscem numer dwa (4o sprzedane sztuki). Trzecie miejsce należy do marki New Holland i jej ciągnika T6.165.

Biorąc zaś pod uwagę zestawienie z sześciu miesięcy Major nie dał się strącić z pierwszego miejsca. Od stycznia znalazł 248 nabywców. Za nim plasuje się sadownicza Kubota L5040 z 158 rejestracjami. Trzecie miejsce należy zaś do modelu Zetor Proxima 90 (148 sprzedanych sztuk). Miejsca czwarte i piąte należą odpowiednio do modelu New Holland TD 5.105 (130 rejestracji) oraz John Deere 5085M (120 sprzedanych sztuk).