Sprzedaż ciągników rolniczych w listopadzie 2016| Mamy odwilż

Listopad przyniósł niewielkie podniesienie słupków sprzedaży. Jednak jak mówi znane powiedzenie: jeden lepszy miesiąc, dobrej sytuacji na rynku maszyn nie czyni.

W listopadzie zarejestrowano 518 ciągników rolniczych (dane: agencja Martin&Jacob). To daje wynik o 1/5 lepszy niż miesiąc wcześniej. Wiadomo jednak, że końcówka roku najczęściej rejestruje odbicie – część Dilerów rejestruje maszyny na siebie. Choć nie jest to jedyny czynnik powodujący ten wzrost, to na pewno jest za wcześnie, by zakładać, że sytuacja się polepsza. Porównując sytuację do roku 2015, ogólna sytuacja nadal wygląda słabo (przed rokiem sprzedaż była o 15 proc. wyższa).

W okresie od stycznia do listopada 2015 r. zarejestrowano w Polsce 11 047 nowych traktorów. To aż o 3405 maszyn mniej niż w tym samym czasie w 2015 roku.

70-latek na prowadzeniu 

Na pierwsze miejsce w rankingu sprzedaży wysunął się czeski Zetor. Awansował z miejsca drugiego, które zajmował miesiąc temu. Tym samym producen  wyprzedził październikowego lidera – John Deere’a, który tym razem zamyka podium.

Zetor odnotował miesięczny wzrost sprzedaży na poziomie 52 proc., co przełożyło się na 91 zarejestrowanych maszyn.

Na drugim miejscu ex aequo uplasowały się marki Deutz-Fahr oraz Ursus, osiągając po 60 rejestracji. Wynik ten oznacza dla niemieckiego producenta 43 proc. wzrost sprzedaży w ujęciu miesięcznym, podczas gdy dla marki Ursus jest to wzrost o 40 proc.

Trzecia pod względem rejestracji w omawianym okresie była marka John Deere. Na nowe zielono-żółte traktory zdecydowało się 51 nabywców – była to jednak ilość o 48 proc. mniejsza niż przed miesiącem.

tabela

Oferta Ursusa przekonuje nabywców 

Modelem cieszącym się największą popularnością w listopadzie był Ursus C-380, zarejestrowano bowiem 24 nowe ciągniki tego typu. Jest to ilość o 9 proc. większa niż w poprzednim miesiącu. Na miejscu drugim pod względem popularności uplasował się Deutz-Fahr Agrolux 410 – w omawianym okresie zarejestrowano 23 egzemplarze tego ciągnika rolniczego, a więc o 187 proc. więcej niż w październiku. Trzecim najchętniej wybieranym ciągnikiem rolniczym był inny z modeli Ursusa – C-382. W listopadzie 2016 r. do klientów wyjechało 17 ciągników z takim oznaczeniem – czyli o 70 proc. więcej niż przed miesiącem.