Sprzedaż ciągników rolniczych w maju – upragnione odbicie

Została przełamana zła passa tego roku – maj to pierwszy miesiąc, który pobił wynik ubiegłorocznego, analogicznego miesiąca. Ale czy jedna jaskółka jest w stanie uczynić sprzedażową wiosnę?

W ostatnim miesiącu zarejestrowano 1425 ciągników rolniczych (dane: agencja Martin&Jacob). To wynik poprawiony zarówno w stosunku do kwietnia (o 8 proc.), jak i do maja 2014 – co prawda tylko o 4 sztuki, ale wskaźnik w końcu nieśmiało powędrował w górę. Zasługą tego jest po części sezonowość czyli to, co zazwyczaj wybija rynek już w marcu,w tym roku nadeszło dwa miesiące później. A konkretny powód ożywienia to wypłacenie dopłat w ramach zaległego PROW-u.
Najbliższe, czerwcowe rezultaty pokażą, czy to jednorazowy skok sprzedaży, czy producenci mogą być spokojniejsi i trend wyższej sprzedaży zostanie zachowany.

John nie oddaje korony

Tak jak w kwietniu, tak i w maju John Deere był najlepszy. Uzasadnienie tak dobrej sprzedaży znajdziecie w wypowiedzi przedstawiciela marki, pana Piotra Dziamskiego w tym wpisie. W maju zarejestrowano 256 nowych, zielonych traktorów, (38 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2014 i 11 proc. więcej niż w kwietniu). Od początku roku zarejestrowano 915 zielono-żółtych ciągników co daje blisko 17 proc. rynku i pierwsze miejsce w ogólnym zestawieniu  producentów. Na miejscu drugim ulokował się New Holland, który w maju sprzedał 247 sztuk, czyli o 7 proc. mniej niż przed dwunastoma miesiącami. Podium ze stratą 68 sztuk do lidera zamyka Zetor. Taki wynik oznacza dla czeskiego producenta, w porównaniu z majem 2014, wzrost sprzedaży o 31 proc.

Przepychanki wśród modeli

O pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych modeli w ostatnich kilkunastu miesiącach wciąż walczy Kybota L5040 i Major 80. Ten drugi odzyskał w maju pozycję lidera, 40 nabywców (o 7 więcej niż przed rokiem) zdecydowało się na zakup tego konkretnego traktora. Na miejscu drugim znalazł się popularny sadownik japońskiego producenta. Zarejestrowano 31 takich ciągników, a więc o 30 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2014. Podium wśród modeli, z wynikiem 29 rejestracji, zamyka Farmtrac 675DTN.