Sprzedaż ciągników rolniczych w marcu | Jest odbicie!

Sezon zaczął się z przytupem. Marzec wręcz wystrzelił w górę pod względem ilości rejestracji nowych ciągników rolniczych. 

W marcu zarejestrowano 882 ciągniki nowe ciągniki rolnicze*. To bardzo duży wzrost miesiąc do miesiąca. W lutym na rynek wyjechało bowiem o 68 proc. maszyn mniej (524 sztuki). Zanim jednak damy upust radości z powodu odbijającego się rynku warto zauważyć, że nie został wciąż pobity wynik sprzed roku. Wtedy w marcu zarejestrowano 932 nowe maszyny.

Sprzedaż nowych ciągników rolniczych w marcu 2017 (mierzona liczbą rejestracji)

Sprzedaż nowych ciągników rolniczych w marcu 2017 (mierzona liczbą rejestracji)

Zamykamy pierwszy kwartał

Od stycznia do marca 2017 roku zarejestrowano w sumie 1919 nowych ciągników rolniczych. Porównując rok do roku, wynik jest gorszy, ale nieznacznie. W pierwszym kwartale 2016 odnotowano bowiem sprzedaż 1970. Sytuacja nie jest zła, mamy spadek o 8 proc, ale na pewno nie jest to wymarzony scenariusz producentów maszyn. Pamiętając lata, kiedy poziom sprzedaży nowych ciągników przekraczał 12, a nawet 14 tysięcy sztuk rocznie, apetyt na znaczne wyższe wskaźniki niż obecnie jest zrozumiały. Ten scenariusz jest hipotetycznie możliwy do spełnienia. Muszą jednak zostać uruchomione programy pomocowe. Dofinansowanie unijne będzie miało z pewnością ogromny wpływa na słupki sprzedaży i już wiadomo, że bez tego będą niestety stały w miejscu.

Rekordowe wzrosty, duże spadki

W marcu królował New Holland, odnotowując sprzedaż 162 sztuk maszyn (wzrost ilości rejestracji w porównaniu do lutego o 93%). Co ciekawe, New Holland jako jedyny z czołówki odnotował wzrost rok do roku o 7 proc. Na drugim miejscu dumnie stanęła Kubota ze sprzedażą 108 sztuk maszyn (wzrost sprzedaży względem lutego o 93 proc, ale spadek o 18 proc. rok do roku). Podium zamyka Zetor z wynikiem 99 sprzedanych nowych ciągników rolniczych (wzrost do lutego o 36 proc, rok do roku zaś spadek o 30 proc.).

Dobre, bo polskie?

Najlepiej sprzedający się model ciągnika rolniczego to wciąż Ursus C380. W marcu 2017 roku sprzedano 32 egzemplarze Ursusa

Sprzedaż nowych ciągników rolniczych od stycznia do marca 2017 (mierzona liczbą rejestracji)

Sprzedaż nowych ciągników rolniczych od stycznia do marca 2017 (mierzona liczbą rejestracji)

C380, 6 proc mniej niż przed miesiącem. Drugi pod względem popularności był model New Holland TD 5.85. W marcu zarejestrowano 30 takich ciągników (36 proc. więcej niż przed miesiącem). Na trzeciej pozycji z wynikiem 29 sprzedanych egzemplarzy pozycji uplasował się Deutz-Fahr Agrolux 410 ( 4 proc. więcej niż w lutym).

* dane: agencja Martin&Jacob