Sprzedaż ciągników w sierpniu | Wzrostu nie będzie

Ani temperatur, ani sprzedaży. Tak to przynajmniej wygląda. Rynek maszyn rolniczych dostaje niezłe baty i nikt już chyba nie zakładał, że w sierpniu będzie malinowo. 

W ostatnim miesiącu zarejestrowano 597 sztuk ciągników (za: Martin&Jacob) czyli o 36 mniej niż w lipcu i o 58 mniej niż w sierpniu 2015. W sumie od stycznia zakupiono 5410 nowych ciągników, to jest o prawie 40% mniej niż przez 8 miesięcy rok wcześniej.

Rozmawiam z przedstawicielami marek ciągnikowych i słyszę, że to rok zaciskania pasa. Każdy chce sprzedaż jak najwięcej, a przecież rynek drastycznie się skurczył. Cieszą jakiekolwiek wzroty, a i tymi mogą pochwalić się nieliczni. Rabaty, zniżki i atrakcyjne finansowanie – to sposoby na wyjście z tego impasu niektórych producentów.

 Roszady na podium

 

W analizowanym miesiącu największą sprzedaż odnotowała firma New Holland, która sprzedała dokładnie 111 nowych ciągników rolniczych. W porównaniu z lipcem tego roku oznacza to wzrost sprzedaży o 41%. Takim wzrostem producent niebiesko-białych ciągników odebrał pozycję #1 John Deerowi, który sprzedając w sierpniu 92 traktory, odnotowała liczbę rejestracji niższą o 26% od lipcowej i o 12% niższą niż przed rokiem. Trzecie miejsce na podium straciła Kubota na rzecz marki Case IH. W sierpniu tego roku zarejestrowano bowiem 56 ciągników rolniczych tego producenta, czyli o 5 sztuk więcej niż w lipcu i o 2 więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

 Ursus szaleje

 

Najpopularniejszym modelem w ubiegłym miesiącu ponownie okazał się Ursus C380. Sprzedano dokładnie 18 takich traktorów. Jest to wynik zbliżony do lipcowego (20 sprzedanych sztuk). Drugi pod względem popularności był czeski Zetor z modelem 90 Proxima, który znalazł w sierpniu 13 nabywców. Oznacza to duży wzrost w porównaniu z rokiem 2015, kiedy w analogicznym okresie zarejestrowano zaledwie 3 nowe Zetory 90 Proxima. Trzecie miejsce w zestawieniu najpopularniejszych modeli zajęły ex aequo Deutz-Fahr Agrolux 410 oraz New Holland TD 5.85. Oba modele sprzedały się w liczbie 12 sztuk. Dla modelu Agrolux 410 oznacza to miesięczny przyrost sprzedaży o jedną trzecią, natomiast dla TD 5.85 był to przyrost sprzedaży o jedną piątą w porównaniu z lipcem tego roku.