Sprzedaż ciągników w czerwcu 2018 | Podsumowanie półrocza

Czerwcowy wynik jest lepszy zarówno w porówaniu do maja jak i roku wstecz.

Pierwsze półroku 2018 zamknęło się z rejestracją 3983 nowych ciągników rolniczych*. Mamy zatem spadek o 173 szt. (4 proc.) w porównaniu do roku ubiegłego. Jak pokazyją statystyki, sytuacja na runku nowych maszyn nie jest najlepsza. sty - cze

Mimo to, są marki, którym udało się osiągnąć lepsze rezultaty niż w poprzednim okresie. Dwie liderujące marki zdołały jednak poprawić swoje wyniki. New Holland (który niemal co miesiąc osiąga najlepsze wyniki sprzedaży) 20 proc, John Deere (niemalże nieprzerwanie co miesiąc na podium) aż o 26 proc.

Sam czerwiec zakończył się rejestracją 832 nowych ciągników rolniczych. To wynik o 22 proc. lepszy niż w maju i 8 proc. lepszy niż w czerwcu 2017.

Najmocniejsi zgarniają większość

W czerwcu przewagę nad konkurencją wykształciły dwie marki, przekraczając pułap 15 proc. udziału w rynku. Na szczycie zestawienia uplasował się New Holland (153 rejestracji), odnotowując 12 proc. wzrostu w stosunku do maja. Wynik ten był również aż o 1/3 wyższy od tego z analogicznego okresu ubiegłego roku. Drugie miejsce zajął John Deere sprzedając 130 maszyn (o 4 proc. mniej niż w maju). “Jelonel” odnotował jednak 12 proc. wzrostu w ujęciu rocznym. Trzecie miejsce należy do marki Ursus. Zarejestrowano 85 ciągników co dało producentowi 400 proc. wzrostu w stosunku do maja i 89 proc. wzrostu w porówaniu do czerwca 2017.

Ursus najczęściej wybierany w czerwcu

Najczęściej rejestrowanym ciągnikiem w czerwcu był Ursus 6014. W czerwcu spzredało się 34 szuk. Chętnie wybierano też model John Deere 6120M (23 sprzedane sztuki). Tylko o jedną sztukę gorszy był w maju New Holland TD 5.85.czerwiec

Województwo lubelskie kupuje dużo więcej

Nadal to mieszkańcy Mazowsza najczęściej decydują się na rejestrację nowego ciągnika. W czerwcu tablice otrzymało tam 157 maszyn – to o 9 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. Region odnotował także 40 proc.  wzrostu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Druga lokata przypadła województwu lubelskiemu. Zarejestrowano tam 133 ciągniki, co przełożyło się na 90 proc.(!) wzrostu w ujęciu miesięcznym. Wynik ten jest również o 45 proc. wyższy od tego z czerwca 2017 roku. Na trzeciej pozycji uplasowała się Wielkopolska, z liczbą 81 rejestracji. Sprzedaż w tym regionie wzrosła o 25 proc. w porównaniu z majem. Udało się również o 7 proc. poprawić wynik z czerwca ubiegłego roku.

dane: agencja Martin & Jacob