Sprzedaż ciągników w lipcu | Słupki mocno w górę

Producenci zacierają ręce. W lipcu sprzedano ponad 30 proc. ciągników więcej niż przed rokiem. 

W lipcu 2017 roku zarejestrowano 832 nowe ciągniki rolnicze*, to  8 proc. wiecej niż w czerwcu i 31 proc. więcej niż w lipcu ubiegłego roku. To o tyle zaskaujące, że przeważnie w lipcu sprzedaż nowych maszyn stabilizowała się. Mało jest zatem osób, które przewidywały tak duże odbicie w porównaniu do lipca 2016.

Na podium przepychanki

Sytuacja w rankingu producentów była w lipcu podobna do poprzedniego miesiąca – dwa pierwsze miejsca różniła tylko jedna maszyna. Tym razem wygrał John Deere ze 146 sprzedanymi maszynami. Tym samym New Holland po raz pierwszy od lutego musiał zadowolić się drugim miejscem.  Zamknął bowiem lipiec sprzedażą 145 ciągników, oznacza to wzrost sprzedaży o 24% w porównaniu z czerwcem tego roku oraz o 84% w porównaniu z lipcem 2016. Trzecia pozycja na podium należała w lipcu do czeskiego Zetora – zarejestrowano 84 ciągniki rolnicze producenta, co oznacza 2% wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w porównaniu do lipca 2016 wynik ten był lepszy o 47%.

Ursus na przodzie

Najpopularniejszym modelem ciągnika w lipcu był Ursus C-380, zarejestrowano 26 modeli tego traktora. Drugim najpopularniejszym modelem w lipcu był Major 80 od Zetora. Ten model w omawianym miesiącu wybrano 21 razy. Na trzecim miejscu pod względem popularności umiejscowił się John Deere 6155M, na ten model ciągnika ze znakiem jelenia zdecydowano się 19 razy. Warto zazanczyć, że w lipcu zarejestrowano 86 egzemplarzy ciągników o mocy powyżej 200 KM – 218% więcej, niż przed miesiącem. Lipcowa sprzedaż w tym segmencie stanowi 34% całkowitej sprzedaży ciągników tej mocy licząc od początku roku.

 

*dane: Agencja Martin&Jacob