Sprzedaż ciągników w maju | Ktoś zyskał, ktoś stracił

Maj był ostatnim miesiącem, który pozwalał liczyć na to, że rynek nieco odbije. To, co pokazują ostatnie wyniki sprzedaży nie napawa jednak optymizmem sprzedawców nowych maszyn.

Podkreślam – nowych maszyn, ale o tym za chwilę. Jak podaje agencja Martin&Jacob, w ostatnim miesiącu zarejestrowano 647 nowych traktorów. To  o jedną piątą mniej niż w kwietniu tego roku, ale aż o ponad połowę mniej niż rok temu. Tak źle nie było od jedenastu lat. Od stycznia zarejestrowano 3449 nowych ciągników. I wszystko wskazuje na to, że w tym roku już lepiej nie będzie. Przynajmniej jeśli chodzi o nowe maszyny. Wiadomo jednak, że w przyrodzie panuje równowaga. Ktoś traci, ktoś zyskuje. W tym przypadku są to sprzedawcy ciągników z rynku wtórnego. W maju znaleźli oni bowiem nabywców na 1274 maszyn z tej właśnie kategorii – sprzedano prawie dwa razy więcej używek niż nowych maszyn.

New Holland nie odpuszcza

Niezmiennie na pozycji lidera utrzymuje się New Holland. W maju producent niebiesko-białych ciągników wypuścił na rynek 100 traktorów, a więc o 25 proc. mniej niż w kwietniu i 60 proc. mniej niż przed dwunastoma miesiącami. Na pozycji drugiej pozostaje John Deere, który odnotował sprzedaż na poziomie 99 sztuk. W porównaniu z poprzednim miesiącem zarejestrowano o 21 proc. mniej ciągników spod znaku jelenia. Jeśli zaś spojrzymy na dane sprzed roku, to sprzedaż marki John Deere skurczyła się o 61 proc. Podobnie jak w kwietniu podium zamyka Zetor. Tym razem jednak czeski producent zarejestrował 77 sztuk, czyli o 29 proc. mniej niż przed miesiącem i 59 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2015. Tuż za podium znalazły się marki Kubota i Case IH. Obaj producenci sprzedali po 62 traktory. Szóste miejsce należy do Ursusa (51 sztuk), który jako jedyny w zestawieniu odnotowuje wzrost sprzedaży.

 Zetor Major 80 (jak zwykle) na topie

 Wśród modeli pozycję lidera zachowuje Major 80. W maju 27 nabywców zdecydowało się na zakup tego konkretnego ciągnika (tj. o 18 proc. mniej niż w kwietniu i o 32 proc. mniej niż w maju 2015 r.). Drugi pod względem popularności pozostaje Ursus C380. W tym miesiącu zarejestrowano 21 sztuk C380, czyli o 28 proc. mniej niż w kwietniu. Podium modeli z wynikiem 18 rejestracji zamyka Case IH Farmall 85A. W przypadku tego ciągnika sprzedaż wzrosła o 38 proc., jeśli weźmiemy pod uwagę dane z poprzedniego miesiąca, i 80 proc., licząc analogiczny okres roku 2015.