Tractor od The Year: Case IH Magnum 380 CVX

Na ten tytuł chrapkę mają wszyscy. Co roku przypada jednak tylko trzem maszynom. W kategorii głównej, konkurencję pokonał Magnum 380 CVX.

Do danych technicznych przejdziemy zaraz. Na początek zupełnie subiektywna uwaga – WOW. Case wygląda naprawdę dobrze (zwłaszcza wersja na gąsienicach).

Wiadomo, nie za sam wygląd jury przyznaje tak ważny tytuł. Co zatem kryje się pod maską tej czerwonej bestii?

Cała armia koni

Case IH Magnum 380 CVX to nie jest zabawka na małe pole. Ma moc 435 KM, które wręcz gotują się do tego, aby pokazać, co potrafią w akcji. Sześciocylidrowy silnik Cursor 9 ma pojemność 8.7 litra. Operator ma dyspozycji bezstopniową przekładnię CVX z podwójnym sprzęgłem. Prędkość Eco 50km/h można osiągnąć przy obniżonej prędkości obrotowej silnika na poziomie 1750o br./min. Ciągnik waży niecałe 13 ton (12 850 kg), a tylni podnośnik udźwignie ponad 10 ton. Możliwości ma zatem spore.

Co my tu jeszcze mamy?

Taki tytuł to ogromna nobilitacja nie tylko dla danego modelu czy nawet serii, ale całej marki. Matthew Foster, vice prezydent Case IH na region Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu, nie kryje dumy wygranej w Tractor if The Year. – Przez cały czas trwania zmagań konkursowych marka Case IH demonstrowała i skutecznie udowadniała jury, że Magnum 380 CVX ma wszystko, co trzeba, aby stanowić skuteczne rozwiązanie dla naszych klientów i rolników nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Ciągnik oferuje tak takie łatwą w użyciu dźwignia Multicontroller czy nowe pakiety oświetlenia LED. Posiada także innowacyjny system „Rowtrac”, który zapewnia przenoszenie mocy na podłoże, dzięki zastosowaniu gąsienic, ale przy równie minimalnych uszkodzeniach gleby jak w przypadku ciągników kołowych – powiedział podczas wręczenia nagrody.

Tytuł z historią

Tytuł Tractor of The Year jest przyznawany nieprzerwanie od 17 lat. W skład jury wchodzi 23  dziennikarzy z magazynów rolniczych z 23 krajów Europy (reprezentantem Polski jest Tomasz Towpik z RPT). Ostatnie wyniki zostały ogłoszone podczas międzynarodowych targów maszyn rolniczych i ogrodniczych EIMA International w Bolonii pod koniec ubiegłego roku.

Poprzednimi zdobywcami tytułu rok temu był Claas Axion 850, w 2013 roku przypadł on traktorowi Deutz-Fahr Agrotron 7250 Ttv.

 

Zdjęcie/źrodło: stackyard.com