Valtra – nowa seria T już z tytułem

Valtra poszerzyła swoją ofertę o ciągniki w segmencie mocy 155 – 250 KM. Minie chwila, zanim sprawdzą ciągniki rolnicy, ale dziennikarze już przyznali im nagrodę na paryskich targach SIMA.

Valtra wprowadziła nową serię ciągników którą jak mówi producent, tworzyła od podstaw. Ciągniki z nowej serii T są dostępne w czterech wersjach: Direct, Versu, Active i HiTech. Pierwsze trzy są już w produkcji, HiTech wchodzi do produkcji w tym roku. Co charakteryzuje te wersje?

Dla każdego coś nowego

Wersja Active wyposażona jest w przekładnię z 5-cio stopniowym powershiftem i mechanicznie obsługiwanym układem hydraulicznym zasilanym pompą wielotłoczkową. Versu, Active i HiTech mają swój sposób na napęd z przekładnią powershift. Jak podaje producent, pedał sprzęgła jest używany wyłącznie przy uruchamianiu silnika. Pedały hamulca sterują także sprzęgłem: funkcja automatycznej pracy sprzęgła AutoTraction jest zawsze aktywna. Automatyczny układ powershift działa teraz tak, że pedał przyspieszenia nie steruje prędkością obrotową silnika, ale prędkością jazdy, jak w układach napędowych z przekładnią bezstopniową (to może stanowić ułatwienie między innymi w korzystaniu z maszyn napędzanych przez WOM).

Silniki i inne bajery

Ciągniki z serii T napędzane są jednostkami napędowymi AGCO Power. Mniejsze mają pojemność 6 ,6 litra, większe 7,4 litra. Dzięki układowi SCR spełniają one wymogi emisji spalin Stage 4. Układ, w połączeniu z produktywną pracą turbosprężarki i silnika ma też gwarantować niskie spalanie.

Operator może też wykorzystać kilka „ekstrasów”, jakie dorzucił producent. Mowa tu między innymi o kamerach parkowania, światłach roboczych i tylnych w technologii LED i podgrzewanych szybach z przodu i z tyłu. Dodatkowo do dyspozycji jest zestaw stereo z głośnikiem niskotonowym, schładzany schowek i układ jazdy tyłem TwinTrac.

Doceniona przez dziennikarzy

Nowa seria została już doceniona przez międzynarodowe gremium dziennikarzy. Na ostatnich targach SIMA w Paryżu otrzymała tytuł Maszyny Roku wśród maszyn w segmencie mocy 180 – 280 KM. Seria T została doceniona za nowatorska kabinę i nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Decyzję podjęło 19 dziennikarzy reprezentujących branżę rolną z 17 krajów na tegorocznej edycji targów SIMA. Doceniono między innymi dużą kabinę, dobrze wyciszającą dźwięki z zewnątrz. Jak wiadomo, każdy tytuł Maszyny Roku w portfolio to duża nobilitacja zwłaszcza, gdy ogłaszana jest na jednej z największych rolniczych imprez w Europie, jaką bez wątpienia jest SIMA.