PROW 2014-2020: zmiany i nowości

PROW 2014-2020 – komu i co?

Ruszył nowy plan dopłat na rolnictwo. Czym jest, komu najwięcej i jakie zmiany czekają rolników?

PROW to  program unijnych dopłat dla rolnictwa i przetwórstwa. Jego głównym założeniem jest podniesienie konkurencyjności w sektorze rolno-spożywczym. W praktyce oznacza to przekazanie środków finansowych na konkretne projekty. Może to być zarówno dopłata do zakupu ciągnika, nawozów jak i wsparcie w organizacji szkoleń. W Polsce odpowiedzialna za jego realizację jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. jest Budżet na lata 2014 – 2020 wynosi 42,4 mld euro, z czego budżet Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosi 13,5 mld euro (są w tym także środki krajowe).

Najważniejsze cele

Ponad 30 proc. całego budżetu zostanie przeznaczonych na zwiększenie konkurencyjności i rentowności gospodarstw rolnych. Co dokładnie możemy pod tym rozumieć? Chodzi głownie o usprawnienie współpracy w kręgu do którego wchodzą rolnicy, firmy przetwórcze oraz cała sfera handlu. Założenie finalne jest takie, aby dostarczać konsumentom (tak w Polsce jak w Europie) produkty najwyższej jakości. Rolnicy mogą także liczyć na środki usprawniające ich sprzedaż bezpośrednią. Bez wątpienia przeznaczane fundusze podnoszą także samą jakoś pracy rolników i przetwórców (zakup nowego sprzętu i maszyn, renowacje i przebudowy). W tej edycji położono zdecydowanie duży nacisk na rolnictwo ekologiczne. Gospodarstwa, które się nim zajmują, mogą teraz liczyć na jedną piątą środków z budżetu. ARiMR podkreśla, że chętnie przeznaczy pieniądze na rozwój usług, które o ile nie muszą być stricte rolnicze, o tyle nie mogą być szkodliwe dla środowiska.

Zmiany

Całościowo nowy PROW budowany był na szkielecie swojego poprzednika (2007-2013). Zapisano w nim 25 różnych form wsparcia. Wcześniej, aby z niego skorzystać, we wniosku należało wskazać jedno tzw. działanie i w jego ramach realizować dopłaty. Teraz utworzono podziałania, co pozwala na korzystanie z kilku równolegle. Zmianie uległo jedno z głównych działań czyli “Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecny projekt zakłada uzależnienie wysokości dotacji od konkretnego rodzaju inwestycji. Zadowolone będa osoby związane z produkcją zwierzęcą. Odpowiednio 900 tys. zł przypadnie na produkcję prosiąt, 500 na pozostałe zwierzęta oraz 200 tys. zł na niezbędne zakupy i inwestycje w gospodarstwie.

Zupełnie nowym pomysłem w PROW 2014-2020 jest wsparcie małych gospodarstw, a dokładnie na ich restrukturyzację. Dostaną oni 60 tys. zł na usprawnienie produkcji w swoim gospodarstwie. Nie wyklucza to potem możliwości korzystania z innych działań programu.

Młody rolnik także może liczyć na sporą pomoc finansową. Dostanie on 100 tys. zł na rozpoczęcie działalności (80 proc. od razu, po zakończeniu udokumentowanej inwestycji pozostałe 20 proc.).