Podsumowanie 2014 na rynku traktorów

Croatia Farmer Protest

Sprzedaż ciągników na poziomie się na poziomie 14 172 sztuki w 2014 r.

W całym roku 2014 przekroczono magiczną ilość 10 tysięcy maszyn, co można uznać za wynik stosunkowo dobry. Nie pozwoliło to jednak pobić rezultatu roku 2013. Wtedy do pracy wyjechało 14 968  maszyn (AgriTrac 2005-2014). Zdaje się, że wśród producentów mimo wszystko oczekiwania były nieco większe. Podium, podobnie jak przed rokiem, zagarnął New Holland, John Deere i Zetor.

Największy plus

W tym roku, pomimo ogólnego spadku do roku poprzedniego, są producenci, którzy odnotowali ogromny wzrost. Uwagę zwraca z pewnością marka Kubota, której jednego oczka zabrakło do wejścia na podium , a raz nawet weszła do najlepszej trójki (kwiecień 2014). Japończycy mocno zaangażowali się w polski rynek, co zaowocowało 96 procentowym wzrostem sprzedaży. To wynik imponujący. Ich ciągnik sadowniczy L5040 przez kilka miesięcy był najlepiej sprzedającym się modelem, detronizując silnego, zdawałoby się, Majora80. Pod koniec roku niebieska maszyna wróciła na miejsce pierwsze, jednak Kubota zarówno tu jak i w zestawieniu całościowym trzymała się bardzo wysoko. Warto wspomnieć tu również o marce Farmtrac. Producent zakończył rok na 7. pozycji z 30 proc. wzrostem sprzedaży.

Największy minus

Na minusie rok zamknęli trzej najwięksi producenci – Zetor, John Deere i New Holland. Najmniejszy z nich, bo prawie 2 procentowy należał do marki New Holland, która stoi na szczycie całego podsumowania, zagarniając prawie 1/5 rynku. John Deere zakończył rok na 25 proc. minusie, Zetor jest 16 proc. do tyłu względem 2013. Marki te jednak dobrze trzymają się w mocnych dla siebie sektorach (odpowiednio dla siebie – maszyn o średniej i dużej mocy). Rok 2015 będzie wymagał od nich z pewnością modyfikacji strategii sprzedażowej tak, aby oferta stała się maksymalnie dopasowana do obecnej sytuacji rynkowej i potrzeb potencjalnych klientów w kontekście zmienionego systemu dopłat.

Co dobrego w 2015?

Dobra wiadomość – wchodzi PROW. Zła wiadomość – stosunkowo mała jego część zostanie przeznaczona na ciągniki rolnicze. W budżecie na lata 2014 – 2020 więcej środków zostanie przeznaczonych na maszyny towarzyszące. Oznacza to, że dopłaty zasilą sprzedaż traktorów, nie należy jednak spodziewać się tak dużych wzrostów jak miało to miejsce w poprzedniej edycji programu. Trudno jednak wystawiać jednoznaczną prognozę w sytuacji, gdy rolnicy już nie raz udowodnili, że nie boją się inwestowania w nowy park maszynowy, pomimo teoretycznie niesprzyjających ku temu warunków.

Źródło: http://www.farmer.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/new-holland-john-deere-i-zetor-8211-podsumowanie-sprzedazy-ciagnikow-w-2014-r,54983.html
 • ABC

  Można poznać źródło z którego zostały zaczerpnięte powyższe dane?

 • Magdalena

  ABC, oczywiście! Przede wszystkim dziękuję Ci za czas, jaki poświęciłeś (poświęciłaś?) na przeczytanie moich artykułów – jestem pod wrażeniem! Kilka faktycznie wymaga poprawy, dlatego o blogu wie póki co kilka osób, a Twoje uwagi są dla mnie bardzo cenne.
  A zanim zaczniemy rozmowę – Ty znasz moje imię, nazwisko i wizerunek, może jednak ujawnisz swoje (uwaga) imię? :)

 • ABC

  Poświęciłem… To, że o blogu wie kilka osób nie znaczy, że nikt o nim nie wie. Jak się pogrzebie w ciemnych zakątkach internetu, to można na niego trafić i sprawdzić, że od niedawna jest hostowany na pewnym popularnym serwerze. A swoją drogą, to można pod domenę tractormania.pl podpiąć pocztę, np. taką; magda@tractormania.pl. Będzie bardziej profesjonalnie niż na gmail -u.

 • maniak

  Farmer podaje 14172 ciagniki

 • ABC

  Błąd, czy jakieś źródło trefne…?

 • maniak

  O teraz juz gites jest:D aaaa skad masz dostep do AgriTrac? Pare razy pisalem do firmy to nie chcieli udostepnic zadnych wiadomosci wiecej:/

 • Magdalena

  Informacje mam stąd, skąd Ty – z Farmera ;)
  nie mam dostępu do większej ilości danych niż te, podane w komunikacie, a wnioski pozwoliłam sobie napisać sama :)

 • DobryZnajomy

  Jak na Polskę to ponad 14 tys. „nowych”, bo w statystykę wliczane też były maszyny z rocznika 2012 to nie rewelacja. Było w 2012, 2011 r. znacznie więcej. Niestety liczba nowych ciągników pokazuje, że konie mechaniczne są drogie, i bez pomocy UE rolnicy raczej nowych, szczególnie większej mocy nie kupują. Z danych wiadomo, że w 2014 roku polscy rolnicy kupili ponad 6000 ciągników starszych niż 25 la!!!

  • Magdalena

   Bardzo słuszna uwaga. Podsumowując rok skupiamy się na nowych maszynach, przez co rozumiemy te, które wyjechały od dilera, a nie te, których produkcja przypada na rok zakupu. To rzuca kolejne światło na analizę możliwości zakupowych rolników. Może do comiesięcznych analiz rynku „nowych” maszyn, powinniśmy dorzucić te (mocno) używane? To ukazałoby, jaka jest faktyczna kondycja rynku (proporcje zakupów starych do nowych). DobryZnajomy, skąd masz liczby odnoszące się do tych pierwszych? :)

   • DobryZnajomy

    Dokładnie z tego samego źródła co wszyscy w naszym kraju :-) z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, niestety wszystkie źródła polegające na informacji o imporcie są zbyt zaciemnione. Z kolei CEPiK jest obarczony tzw. błędem urzędniczym, którzy np. Fendt Caravan – przyczepę kempingową rejestrują jako ciągnik rolniczy. Co do comiesięcznych analiz, to wręcz to się narzuca, jest to temat rzeka do wszelkiego typu analiz, choćby takiej czy bardziej rolnicy cenią „słynną, niezawodną niemiecką technologię” czy też w zakupie używanego ma to mniejsze znaczenie. Pozdrowienia z Bydgoszczy ;-)

    • Magdalena

     Zmiennych jest całe mnóstwo. Możemy odczytywać ogólne tendencje, znaczące wzrosty i spadki, ale wydawać definitywne osądy odnośnie tego co „rolnicy cenią” lub „rolnicy wolą” trudno. jak zawsze Twoje komentarze odnośnie sytuacji na rynku są trafione, a ja sama wyciągam z nich coś ciekawego, na co wcześniej nie zwróciłam uwagi. ja osobiście będę przyglądać się bliżej najlepszej trójce, ale moją uwagę zwraca też sytuacja Kuboty, Farmtraca i Ursusa.

 • gregorius

  Mocno w rynek ciągników uderzają normy emisji spalin, które musimy przestrzegać, cholerna unia!!! Przykładowo przed podwyższeniem rygorów dot. emisji dużo na rynek polski trafiało kumurunów, znaczy MTZ :) Teraz, nie są podoawane w danych jako nowe, gdyż żeby je zarejestrować trzeba kombinowac i defacto trafiają do Polski jako używane a w praktyce są nowe :)

  • http://tractormania.pl/ Magdalena – Tractormania.pl

   Czyli… Polak potrafi, Polak sobie poradzi? Czy tak? :)

   • gregorius

    No a jak :) Gdyby Polacy nie byli krępowani przepisami nakazami i innymi duperelami z nasza kreatywnością i pomyślunkiem byśmy trzęsli Europą :)