Jak przygotować prasę do sezonu: 6 kroków

Kwiecień to już najwyższa pora.

Zgadzam się ze sformułowaniem, że stopień sprawności całej maszyny zależny jest od jej najsłabszego jej elementu. O czym zatem należy pamiętać, co i jak sprawdzić? Zobaczcie tę listę:

 

#1 Układ napędowy

Przez kilka miesięcy nieużywana maszyna zdążyła się zakurzyć.

Przed rozpoczęciem kontroli powinniśmy dokładnie prasę oczyścić. Należy także wymienić oleje we wszelkiego rodzaju przekładniach zamkniętych, zalewając środki smarne zalecane przez producenta maszyny. Następnie należy przyjrzeć się kołom zębatym i łańcuchom napędowym – w przypadku ich wyciągnięcia bez zastanowienia decydujmy się na wymianę. Odpowiednie napięcie łańcucha, prosta linia prowadzenia, dobry stan techniczny oraz prawidłowe smarowanie układu sprawi, że prasa będzie pracować bezawaryjnie.

Mariusz Naszkiewicz,  John Deere

 

Pamiętajcie, żeby sprawdzić stopień napięcia pasów napędowych. Współpracujące z napinaczami listwy wskaźnikowe ułatwiają kontrolę napięcia pasów i łańcuchów.

Równolegle do kontroli pasów i łacuchów, powinniśmy sprawdzić stan ułożyskowania wszystkich wałów maszyny. Podczas pracy poddawane są one ogromnym obciążeniom, głównie w końcowej fazie formowania beli. Bagatelizowanie sprawności łożysk, może prowadzić do postępującego ich zużycia, zatarcia, wzrostu temperatury obudowy lub wału, a w konsekwencji kontakt rozgrzanych elementów z suchą masą może spowodować pożar.

Zwracajcie uwagę na sprzęgła przeciążeniowe i elementy bezpiecznikowych.

 

#2 Walce i pasy

W przypadku pras wyposażonych w system walców należy przyjrzeć się ich powierzchni zewnętrznej czyli głębokości profilowania. Przy gładkich powierzchniach zebranie suchego materiału może być trudniejsze. W przypadku zbioru kiszonki ważnym elementem pozostają wszelkiego typu listwy zgarniające. Należy skorygować ich nastawy, aby sprawnie oczyszczały powierzchnię walców z nadmiaru zbieranego materiału.

Z kolei w prasach pasowych należy dokładnie sprawdzić stan pasów – wszelkiego  rodzaju pęknięcia, przecięcia to potencjalne zagrożenie dla sprawności maszyny. W czasie kontroli stanu pasów, trzeba pamiętać o sprawdzeniu elementów łączących. W przypadku konieczności wymiany, pomyśl, czy nie lepiej zlecić instalację nowych łączników dilerowi.

 

#3 Podbieracz i zespół podający 

To jedne z ważniejszych elementów prasy, którym koniecznie trzeba się dobrze przyjrzeć przed sezonem.

Bez sprawnego podbieracza i zespołu podającego trudno liczyć na wydajną pracę maszyny. Sprawdzić powinniśmy przede wszystkim: stan łożysk rotora, ocenić kompletność i zużycie palców i osłon podbieracza, pamiętając o kontroli synchronizacji pracy układu. Ważny z uwagi na energochłonność pracy jest poziom zużycia noży tnących. Ich ostrzenie lub wymiana zwróci się z postaci poprawnie rozdrobnionej masy i oszczędności zużytego w czasie zbioru paliwa.

Mariusz Naszkiewicz,  John Deere

 

#4 Instalacja hydrauliczna i elektryczna

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest zbadanie sprawności układu hydraulicznego prasy. W tym celu podłączacie prasę do hydrauliki zewnętrznej ciągnika i sprawdzamy ciśnienie na manometrze –  w momencie zwinięcia beli nie powinno spadać, zaś po zamknięciu komory – wskazówka powinna stać w miejscu. Ważne też, aby przeprowadzić kontrolę szczelności połączeń i siłowników hydraulicznych.

Wszelkie nieszczelności stają się przyczyną zanieczyszczeń paszy, które powodują kosztowne uszkodzenia i długie przerwy w pracy. Ważnym elementem prasy są akumulatory hydrauliczno-gazowe. W przypadku stwierdzenia ubytku gazu, należy dokonać korekty ciśnienia. Warto te specjalistyczne czynności zlecić ekspertom z lokalnej firmy dealerskiej, którzy zadbają o każdy szczegół.

Mariusz Naszkiewicz,  John Deere

 

#5 Smarowanie

Stan przewodów smarnych, smarowniczek, szczotek, kondycja zaworów układu centralnego smarowania może mieć znaczący wpływ na żywotność maszyny. Standardowo przed początkiem prac badamy, a w trakcie sezonu na bieżąco uzupełniamy poziom oleju lub smaru w układzie centralnego smarowania.

Sami wiecie, ale niech przypomnę, przy doborze środków smarnych warto kierować się zalecaniami producentów maszyn,  Często wskazują oni na produkty biodegradowalne.

 

#6 Sprawdzamy detale

Końcowym etapem prasowania jest oplot. Aby prasa spełniała swoją rolę, sprawdzany jest system oplotu: ostrość i położenie noża oraz stan napinacza sznurka/siatki.

Kilka oczywistości zostało przed wyjazdem na pole: ciśnienie w ogumieniu, zużycie bieżnika opony, stan piast i łożysk. Ważnym elementem, mającym wpływ na bezpieczeństwo w transporcie jest układ hamulcowy i sprawność układu oświetlenia. W przypadku, kiedy do współpracy z prasą zwijającą kierujecie inny ciągnik, weźcie pod uwagę regulacje układów zaczepowych zarówno po stronie ciągnika, jak i po stronie maszyny.

Jeśli możecie, skorzystajcie ze wsparcia dilera maszyn, który wykonując prace sprawdzające zgodnie z zaleceniami producenta i wskarze Wam obszary wymagające regulacji lub napraw, a przy tym zaproponuje części do pras, środków smarnych oraz materiałów do pakowania plonu.

Jak mówi autor w artykule, a ja powtarzam za nim: systematyczna kontrola i konserwacja pozwoli uzyskiwać prasą maksymalne wydajności, np. prasą zwijającą John Deere V461R możemy zbelować ponad 70 bel o średnicy 1,8 m w ciągu godziny.

Materiał powstał na podstawie materiałów prasowych John Deere