Co jest pięknego w rolnictwie?

Uprzedzam: nie tylko rzepak.

Temat ostatnich tygodni. RZEPIARY i RZEPIA…rzowie? 😀

W każdym razie wiecie o kim mówię, prawda? Chodzi o osoby publikujące w sieci, głównie na Instagramie, zdjęcia w polach rzepaku.

 

Z jednej strony można pomyśleć – spoko! Praca rolnika może być dzięki temu bardziej doceniona.

Z drugiej (tej drugiej chyba więcej), tak sobie myślę, że po pierwsze: nie wiem ile osób faktycznie myśli o tym, że te pola rzepaku to nie “samosiejki”. Za każdym hektarem stoi przecież kawał roboty. Po drugie, hej! Może pójdziemy w tych zachwytach o krok dalej?

 Rolnictwo potrafi być piękne na wiele sposobów. Już udowadniam.

Wiem, wiem. Nie w każdym z Was wzbudzę zachwyt tym widokiem na zdjęciu na lewo (ten, który wskazuję). Może ten wpis przekona Was bardziej?

Jakiś czas temu napisałam o artykuł “10 rzeczy, których zazdroszczę rolnikom”. O tym, co poza widokami jest na wsi (z punktu widzenia takiej “miastowej” jak ja) niesamowite. Czego mieszkając w mieście nie doświadczę, a mieszkańcy wsi mają to na wyciągnięcie ręki. 

Wracając na chwilę do tzw. rzepiar (uważma, że to określenie nie jest ani ładne, ani faktycznie nie oddaje tego, co opisuje. Rzepiary i rzepiaki powinni chyba brodzić w rzepie, nie? 😀 ). 

Jestem pewna, że jest nadzieja! Każdemu, kto zwrócił uwagę na fotogeniczne żółte pola, spodobają się wymieniona przeze mnie aspekty wsi i rolnictwa. Dla nieprzekonanych mam jeszcze jeden artykuł, który bardzo lubię: 5 mitów na temat wsi. Ile w nich prawdy?  Nieskromnie powiem, że to ciekawa lektura. Uwielbiam kruszyć przestarzałe, zbyt ogólne i zwyczajnie niezgodne z prawdą poglądy. Może Wam się ten wpis spodobać. Szczególnie, jeśli rolnictwo dziś Was jeszcze nie zachwyca. 

A poza czytaniem polecam Wam przyjrzenie się temu, jak wyglądają inne obrazy rolnictwa. Nawet jeśli nie są zbyt instagramowe (a często są!), na pewno są piękne. Na wiele innych sposobów. I mówię to ja, “miastowa”, której ten urok polskiej wsi musieli pokazać. 

Jeśli przemawiają  do Was obrazy bardziej niż tekst lub jako uzupełnienie polecam Wam serdecznie zdjęcia i filmy Ewy aka Rolnik Na Obcasach. 

Uściski!